AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Shko poshtë

Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Empty Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt

Mesazh nga ♛Melody♛ Mon Jun 17, 2013 7:12 am

Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujtShkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Pse%20femrat%20jetojne%20me%20gjate%20se%20meshkujt
Pse femrat jetojnë, zakonisht, më gjatë se sa meshkujt? Sipas një studimi të ri japonez, sistemi imun është ai që duhet të falënderojme ose fajësojmë, në varësi të gjinisë tuaj. Është gjetur se sistemet e imunitare te burrave dobësohen më shpejt se sa te grave, duke i lënë meshkujt më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve, - raporton BBC. Hulumtuesit besojnë se kjo mund të jetë për shkak të faktit se hormonet tek femra (si estrogjenit) i japin një nxitje sistemit imunitar, - raporton the Telegraph.
Hulumtuesit morën mostra gjaku nga 356 meshkuj dhe femra me shendet te mirë, ne mosha që varionin në mes të 20ve dhe 90ve. Ata priten qe të shohin qelizat e bardha të gjakut të zvogeloheshin në numër me rritjen e moshës, siç tregohet edhe në studimet e mëparshme, dhe ashtu doli. Por këtu është pjesa e habitshme: Ata gjetën se dy qeliza të bardha të gjakut që janë çelësi për funksionin e imunitetit, qelizat-T dhe qelizat-B, ranë më shpejt tek meshkuj se sa tek femrat, meshkujt gjithashtu përjetuan një rënie të shpejtë në nivelet e dy citokineve, të cilat ndihmojnë trupin të përgjigjet ndaj sëmundjeve. Ndërkohë, dy lloje të tjera të qelizave në sistemin imunitar rriteshin me moshën, dhe gratë përjetonin një normë më të shpejtë të rritjes se meshkujt.
(RevistaShtypi.al)
♛Melody♛
♛Melody♛

Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Coolte21

Shteti Shteti : Shkencëtarët gjejnë pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi