AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?

Shko poshtë

Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?  Empty Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu Nov 28, 2013 1:38 am

Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?  Auto_huna1385533338-630x320




Çdo hundë është unike për sa ju përketë formës dhe përmasave, por hunda e meshkujve është më e madhe se ajo e femrave. Hunda e meshkujve është 10% më e madhe se ajo e femrave, kështu pa ka publikuar një një studim i universitetit të IOWA-s, SHBA. Kjo shpjegohet nëpërmjet një shkaku shkencor shumë të saktë: meshkujve u duhet të thithin më shumë oksigjen se femrave për të ushqyer masën e tyre muskulore.
Për të arritur në këtë përfundim, shkencëtarët u morën me studimin e zhvillimit të fytyrës së 38 personave që nga mosha 3 vjec deri në moshën 20 vjec. Ata zbuluan se ndryshimi i përmasave të hundës midis vajzave dhe djemve fillon rreth moshës 11 vjec. Është pikërisht mosha kur djemve fillon t’u zhvillohet masa e muskujve jo-dhjamore, ndërsa vajzave masa dhjamore.
Më përpara, në literaturën shkencore, ishte diskutuar shumë për ndryshimin e përmasave të hundës së femrave dhe meshkujve, por ishte hera e parë që studiuesit merreshin me lidhjen e madhësisë së hundës me madhësinë e trupit të meshkujve dhe femrave.
Pra, hunda nuk është vetëm një zbukurim i fytyrës, por edhe një zgjatim i mushkërive.
Ky studim është botuar ditët e fundit në American Journal of Physical Anthropology.
 
femra.ch//
♛Melody♛
♛Melody♛

Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?  Coolte21

Shteti Shteti : Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?  Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi