AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat

Shko poshtë

2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat  Empty 2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat

Mesazh nga ♛Melody♛ Sun Sep 15, 2013 9:15 pm


Jetëgjatësia me e madhe e femrave ne krahasim me meshkujt ka qene gjithmonë një çështje qe ka shtyre studiuesit prej shume kohesh te thellohen ne arsyet qe e kushtëzojnë këtë fakt.
Burimi:Shqip


2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat  A084ed50-8323-42e8-91fc-2f38c476c57d---0-


Sipas një studimi të kryer mbi anëtarët e oborrit perandorak të Chosun, që sundoi Korenë në vitet 1392-1910, ishin hormonet mashkullore ato që shkurtonin jetëgjatësinë.
Një analizë e të dhënave të mbledhura tek anëtarët e kësaj perandorie tregonte se eunukët kanë jetuar 14-19 vjet më gjatë se burrat që nuk ishin tredhur, edhe pse kishin pasur të njëjtin stil jete.
Në ditët e sotme, origjina e jetëgjatësisë së ndryshme mes meshkujve dhe femrave qëndron në stilin e ndryshëm të jetës mes dy sekseve. Në të vërtetë, meshkujt në përgjithësi pinë më shumë duhan, ushqehen më keq, shkojnë më rrallë te mjeku dhe kryejnë punët më të rrezikshme.
Pra hormonet seksuale dhe stili i jetës, punët më të rënda bëjnë që seksi i fortë të jetë edhe më vulnerabil ndaj sëmundjeve.
 

♛Melody♛
♛Melody♛

2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat  Coolte21

Shteti Shteti : 2 teoritë pse meshkujt jetojnë më pak se femrat  Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi