AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Censusi, Shkodra me popullsinë më homogjene, Vlora qarku më heterogjen

Shko poshtë

Censusi, Shkodra me popullsinë më homogjene, Vlora qarku më heterogjen Empty Censusi, Shkodra me popullsinë më homogjene, Vlora qarku më heterogjen

Mesazh nga ♛Melody♛ Tue May 21, 2013 2:01 am

Qarku i Shkodrës është qarku me për qindjen më të lartë të popullsinë homogjene, pasi numëron 91.65% popullsi shqiptare. Pas saj vjen qarku i Dibrës, e cila ka 91.13% popullsi shqiptare. Kurse qyteti më heterogjen është Vlora, e cila ka vetëm 68.68% popullsi shqiptare. Qarku me për qinjen më të lartë të popullsisë etnike e ka Gjirokastra, e cila sipas Censusit të vitit 2011 ka 7.43% popullatë me etni greke. Ky qytet numëron 0.95% arumunë dhe 0.13% romë. Etnitë e tjera kanë një për qinje të papërfillshme. 12% e qytetarëve nuk kanë dhënë një përgjigje mbi etninë e tyre ndërsa 1.43% kanë dhënë përgjigje të pavlefshme. Pas Gjirokastrës, vjen Vlora me 6.88% popullsi me etnike greke. Qyteti bregdetar ka gjithashtu 0.5% arumunë dhe 0.16 romë. Vlora numëron për qindjen më të lartë të qytetarëve pa përgjigje lidhur me etninë, kurse rreth 2% kanë dhënë përgjigje të pavlefshme. /Shekulli Online/Përgatiti: F.S./
♛Melody♛
♛Melody♛

Censusi, Shkodra me popullsinë më homogjene, Vlora qarku më heterogjen Coolte21

Shteti Shteti : Censusi, Shkodra me popullsinë më homogjene, Vlora qarku më heterogjen Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi