AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?

Shko poshtë

Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?  Empty Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?

Mesazh nga ♛Melody♛ Wed May 15, 2013 6:28 pm

Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?  Ishulli-300x225Një nga ishujt më bukur dhe sigurisht i pabanuar, pasi aty nuk ia mbanë askujt të shkelë!

E dini pse?
Sepse në këtë ishull është strehuar lloji më helmues i gjarprit që gjendet në Amerikën e Jugut dhe të Veriut.
Më konkretisht lloji i gjarprit Bothrops insularis, i cili është fajtor për vdekjen rekord të njerëzve të helmuar nga gjarpërinjtë.
Gjarpërinjtë gjenden kudo në këtë ishull, madje vendasit thonë se në çdo 1m katrore, gjenden deri në 5 të tillë! Duhet theksuar se lloji në fjalë kërcënohet me zhdukje dhe për këtë arsye autoritete në Brazil e kanë shpall lloj të mbrojtur me të gjitha mënyrat.

Tashmë ishulli u përket… pasi aty mund të jetojnë lirshëm, duke u rehatuar mbi pemë, në bregdet, në tokë, mbi shkëmbinj dhe të çarat e tyre etj, dhe nuk rrezikon nga asnjë lloj tjetër kafshësh apo qenie njerëzore./alb-observer.com/
Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?  Gjarpri
♛Melody♛
♛Melody♛

Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?  Coolte21

Shteti Shteti : Në këtë ishull askush nuk guxon të shkel, e dini pse?  Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi