AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë

Shko poshtë

Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë Empty Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë

Mesazh nga ♛Melody♛ Tue May 14, 2013 7:24 pm

Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë 67686SERBI - Kryetari i Republika Sërpska, Milorad Dodik ka këshilluar serbët që në bashkëpunim me udhëheqësit e Serbisë të zgjidhin dilemat që kanë lidhur me marrëveshjen e Brukselit.
Mirëpo, Dodik ka paralajmëruar faktorin ndërkombëtar se nuk do t’ia dalin të krijojnë një Kosovë multietnike dhe se zgjidhje e vetme për veriun është që ai t’i takojë Serbisë.

“Qëndrimi im lidhur me këtë çështje është i njohur që nga fillimi, e ky është se Serbia duhet të kërkojë që veriu i Kosovës të mbetet brenda Serbisë...” , ka thënë Dodik për B92.

“Mendoj se kjo do të ishte një zgjidhje korrekte për faktorin ndërkombëtar, sepse serbët nuk do të ndjeheshin të turpëruar. Kur e arsyetonin pavarësinë e njëanshme të Kosovës, thoshin se mos durimi mes shqiptarëve dhe serbëve është aq i madh sa që nuk mund të ketë jetë të përbashkët. Çfarë u bë me atë argument tash, si mund të qëndrojnë ato katër komuna në Kosovë tani?”, deklaroi Dodik, transmeton Telegrafi.

Ai tha se e kupton mirë pozicionin e serbëve në veri, sepse edhe Republika Sërpska lufton kundër politikës integruese në Bosnjë dhe Hercegovinë.

“Nuk e kam ndezur zjarrin, as nuk po i shuaj emocionet, por mendoj së ndërkombëtarët na kanë nënçmuar dhe turpëruar, nuk na kanë dhënë asnjë satisfaksion dhe kam një ndjenjë të keqe”, tha Dodk, duke porositur faktorin ndërkombëtar se nuk do t’ia dalin të krijojnë Kosovën multietnike, ashtu siç nuk arritën që nga Bosnja e Hercegovina të krijojnë shtet unitar dhe të centralizuar.
(a.k/BalkanWeb)
♛Melody♛
♛Melody♛

Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë Coolte21

Shteti Shteti : Dodik: S’ka Kosovë multietnike, veriu t’i takojë Serbisë Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi