AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën

Shko poshtë

 Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën Empty Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën

Mesazh nga ♛Melody♛ Fri Jul 26, 2013 6:34 pm

 


 Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën Caji-jeshil

Çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën. Ky është përfundimi i një grupi studiuesish të Universitetit të Bazelit në Zvicër. Në studim janë përfshirë 12 persona, që të gjithë meshkuj.
Ata u ndanë në dy grupe, njëri që konsumoi çaj të gjelbër dhe tjetri që konsumoi diçka tjetër. Në grupin e parë aktiviteti i trurit ishte konstant, ndërsa në grupin e dytë u vu re një aktivizim më i shpejtë dhe më efikas i pjesës së materies gri të turit, përgjegjëse për vëmendjen dhe kujtesën. 
Studiuesit zviceranë thanë se polifenolet që gjenden në çajin e gjelbër zgjerojnë enët e gjakut dhe ndihmojnë në një furnizim më të mirë të trurit me gjak dhe oksigjen. Kjo rrit përqendrimin, vëmendjen dhe kujtesën. 
Por përveç kësaj, ky lloj çaji njihet edhe për vetitë qetësuese. Kjo, sipas këtyre studiuesve, i faturohet përbërësve të tij që parandalojnë efektet negative të neurotransmetuesve.
/Shekulli Online/Përgatiti: E.D/
♛Melody♛
♛Melody♛

 Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën Coolte21

Shteti Shteti :  Studimi, çaji i gjelbër rrit vëmendjen dhe përmirëson kujtesën Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi