AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar

Shko poshtë

CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar Empty CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar

Mesazh nga ♛Melody♛ Mon Jul 22, 2013 3:24 am

CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar 0120Rrjeti prestigjioz CNN, në rubrikën e tij “Travel” u sugjeron turistëve plot 8 qytete të pazbuluara në Europën Lindore.

Dhe Durrësi ia ka dalë që të jetë mes tyre, për shumë arsye që parashtrohen në shkrim. Ndërsa bregdeti jugor, më i preferuari mes shqiptarëve është renditur si më i liri në një klasifikim të Business Insider. Kjo vlen për turistët e huaj por edhe për turizmin shqiptar meqë sytë i kemi kthyer nga potenciali i madh i udhëtarëve të përbotshëm.
Në vendin e gjashtë të guidës së CNN renditet qyteti bregdetar I Durrësit. Tingëllon pak çuditshëm që qyteti i cili nuk është ndër më të preferuarit këto vitet e fundit për shqiptarët rekomandohet nga CNN. Por pika e vështrimit të gazetarit është pikërisht koordinimi i rrënojave romake me plazhin. Sipas guidës, një tjetër element që e favorizon Durrësin kundrejt pjesës tjetër të bregdetit shqiptar është afria me kryeqytetin.
Vetëm një orë larg me makinë, nga Tirana, plazhi I Durrësit konsiderohet si një nga “qoshet” më me diell të kontinentit. Hapësira të mëdha ku mund të luash volejboll dhe të shijosh ushqim e pije mjaft të lira por të shijshme në restorante të futura në mes të gjelbërimit të pishave. Autori thekson se turistët e huaj do të përgëzojnë veten për zbulimin e këtij qyteti teksa do të shijojnë mbrëmjet e pushimeve në Durrës. Dhe për ata që nuk duan shumë diell, mjafton vizita në Amfiteatrin antik  ku dikur 15.000 spektatorë bënin tifo për gladiatorët.
♛Melody♛
♛Melody♛

CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar Coolte21

Shteti Shteti : CNN, Durrësi i gjashti në listën e qyteteve që duhen vizituar Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi