AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë

Shko poshtë

Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  Empty Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu Oct 17, 2013 7:51 pm

Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  96070
Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  Mask_foto


Në shumë vende të botës, zhvillohen festa të ndryshme në periudha të ndryshme të vitit, por kush janë disa nga festat më të famshme në botë.

1- Karnavalet e Rios, ёshtё njё ndёr mё të famshmit nё Planet ku numёrohen gati 2 milionё pjesёmarrёs çdo vit.
Duke filluar nga viti 1823, festohet 40 ditё pёrpara Pashkёs, duke i paraprirё ditёve pёrpara saj.

Çdo lagje sfilon, duke paraqitur njё temё tё veçantё tё shoqёruar me muzikё dhe me kёrcime. Çdo vit mё shumё se 100 lagje, marrin pjesё nё Karnevalet e qytetit.
Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  96071

2- Nё Ping-Xi, nё Taiwan, çdo vit banorёt shkruajnё dёshirat e tyre dhe i vendosin nё disa kandilё me dritё, në materjal letre, mё pas ato lёshohen si balona nё qiell, duke shpresuar se kёto dёshira do tё realizohen. Kёta kandilё me dritё e me dёshira, lёshohen nё qiell, zakonisht në festa të veçanta si Festa e Vitit tё Ri kinez, qё ndodh tё jetё rreth datёs 21 janar dhe 19 shkurt.

Kёtё vit, janё lёshuar nё qiell gati 150 mijё kandilё prej letre. Tradita e kёtyre kandilёve prej letre fluturues, ёshtё e pёrhapur nё tё gjithё Orientin dhe ka njё prejardhje 2000-vjeçare.
Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  96072
3- Elephant Festival, celebrohet në Jaipur, një qytet në Rajasthan, të Indisë, në muajin mars, me rastin e festës së Pranverës hindu, festë e cila quhet Holi.

Elefanti, është kafsha që nga herë luan ka një rol të rëndësishëm në kulturën indiane, falë deas së tyre Ganesha, me kokë elefanti.

Elefantët dekorohen me një pluhur me ngjyrë të ndritshme e quajtur “gulaal” dhe për këtë dekorim më pas merret edhe një çmim.

Në Siena, një kompeticion tepër interesant, një garë me kuaj e quajtur “Carriera”, zhvillohet në Sheshin Piazza del Campo dhe këto gara zhvillohen dy herë në vit, në 2 korrik dhe në 16 gusht.

Përgatitja e këtyre garave, përfshin të gjithë qytetin, gjatë gjithë vitit.
Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  96073

4- La Tomatina është një festival spanjoll, që zhvillohet në Buñol, në provincën e Valencias, të mërkurën e fundit të muajit gusht të çdo viti.

Gjatë këtij festivali, mijëra pjesëmarrës bëjnë një luftë në të cilën përdoret vetëm domatja si armë dhe është një festë që ka lindur në vitin 1944. - See more at: http://www.shqiptarja.com/metronews/2729/ja-disa-nga-festat-me-te-mrekullueshme-ne-bote-182573.html#sthash.rTq7ZDzx.dpuf
♛Melody♛
♛Melody♛

Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  Coolte21

Shteti Shteti : Ja disa nga festat më të mrekullueshme në botë  Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi