AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Në kërkim të Gjermanisë Lindore

Shko poshtë

Në kërkim të Gjermanisë Lindore Empty Në kërkim të Gjermanisë Lindore

Mesazh nga ♛Melody♛ Sun Sep 01, 2013 6:17 pm



 



Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-496208-galleryV9-ghck
Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-105509-galleryV9-yoff
Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-452327-galleryV9-uagx
Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-203080-galleryV9-dvnc
Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-11088-galleryV9-duxl
Në kërkim të Gjermanisë Lindore Image-395648-galleryV9-filr


Disa vite pas ribashkimi, komunistët e lindjes e shihin veten si “gjermanët lindorë.” Tani, dy dekada pas shembjes së Murit të Berlinit, ky identifikim është zhdukur. Gjermania Lindore thuajse nuk ekziston më.
Kur Wolfgang Thierse - parlamentar që u rrit në Gjermanisë Lindore - foli për herë të parë në Bundestag, ao u kërkoi kolegëve të ishin të duruar me gjermanët lindorë.
“Na duhet kohë dhe mbështetje për pranuar pavarësinë dhe marrë përgjegjësitë personale dhe për të tejkaluar paralizën e shkaktuar nga kontrolli total”, u patë shpreh ai.
Sot, 22 vite më pas, kërkesa për durim në parlament mund të duket e çuditshme. Kamerat mund panoramojnë kancelaren, që është nga lindja dhe krah saj një numër rivalësh nga Gjermania Perëndimore, në rrugën drejtë pushtetit. Komentatorët mund të veçojnë Presidentin gjermanë, i cili gjithashtu është nga lindja, që po ndihmon gjermanët të harrojnë dy paraardhësit e tij të dështuar, të cilët që të dy ishin nga perëndimi.
Fjalët e Thierse kanë humbur kuptimin e vitit 1990. Nuk ekzistojnë më “ne”, ku kërkohet simpati dhe mirëkuptim. “Der Spiegel”, në një shkrim të posaçëm analizon fushatën elektorale dhe zhdukjen e ndarjes “Perëndim” dhe “Lindje”. Gazeta prestigjioze, raporton se tashmë nuk ka më identifikime që ndajnë gjermanët më dysh.
/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./
♛Melody♛
♛Melody♛

Në kërkim të Gjermanisë Lindore Coolte21

Shteti Shteti : Në kërkim të Gjermanisë Lindore Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi