AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re

Shko poshtë

  Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re Empty Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re

Mesazh nga ♛Melody♛ Wed Aug 07, 2013 5:40 am

  Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re Ku-xlargeKomunikimi i drejtpërdrejtë përmes shfrytëzuesve të internetit në cilën do shtet a qytet, i mënjanon largësitë gjeografike, dhe ofron liri të plotë të të shprehurit. Këmbimi i mendimeve, ideve, qëndrimeve bën që njerëzit të afrohen, të lirohen nga pakënaqësitë, paragjykimet dhe paaftësitë që shfaqen në komunikimet “sy më sy”.
 
Ky lloj i mendimit për komunikim të shpejtë dhe kryerje të shpejtë të punëve, po bëhet medium për të dashuruarit. Dashuria përmes internetit është dukuri e re të cilën ende nuk e kanë studiuar mirë psikologët dhe sociologët.
Dashuria virtuale pajtohemi ne apo jo është dukuri e kohës së re. Shumë çifte fillojnë me shkrimin e e-mail-ve, përderisa lista e atyre që hyjnë në martesë për shkak të kësaj dashurie virtuale, dita ditës rritet. Të tjerët këtë e marrin si argëtim, largim nga monotonia. Dikush me këtë mjekon vetminë, ndjenjën e turpit (në jetë private është lepur, në internet luan, dashnor i famshëm), mangësitë fizike, pakënaqësitë, anomalitë dhe sëmundjet tjera shpirtërore. Pra, gjithçka zhvillohet si në jetën private. Interneti është vetëm medium që na bashkon. Gjërat e tjera varen nga vet ne, sa të sinqertë jemi, çfarë zemre kemi.
Kryesore në komunikimet mes njerëzve përmes kompjuterit janë fjalët, e “ fjalët i janë dhënë njeriut që më mire t’i fsheh mendimet e veta”- thotë një proverb. Megjithatë gjithçka duhet të merret me rezervë. Përderisa disave ky lloj komunikimi u ofron mundësi të lirisë së të shprehurit të mendimeve, sinqeritetit, guximit, të tjerëve u ofron mundësi për të servuar gënjeshtra, për të mashtruar dhe trilluar. Të gjithë që dëshirojnë kanë qasje në të. Prandaj mashtrimet nuk janë mangësi e mediumit të këtillë, po ato janë mangësi që tregojnë mangësitë individuale të njeriut.
Por “nëse dikush më mashtron një herë, më vjen keq për të, nëse më ka mashtruar edhe herën e dytë, atëherë faji kërkoj brenda vetes”.
06.08.2013
Burimi : Gazeta Ditore
♛Melody♛
♛Melody♛

  Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re Coolte21

Shteti Shteti :   Dashuria “Online’, Dashuri E Kohës Së Re Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi