AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar!

Shko poshtë

Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar! Empty Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar!

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu Jul 04, 2013 7:51 pm

Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar! Thumb_250x150
Mediat greke, çdo ditë i referohen fenomenit të riatdhesimit të shqiptarëve duke braktisur vendin në masë, gjë kjo aspak e dëshirueshme për Greqinë!
Sipas të dhënave të fundit të dhe të një raporti të bërë publik nga Qendra Shqiptare për Konkurrencën dhe Tregtinë Ndërkombëtare, 18% deri në 22% të emigrantëve shqiptarë që kanë jetuar dhe punuar në Greqi është kthyer në Shqipëri, përqindje e cila korrespondon me 180,000 njerëz.
“Nuk mund t’i rezistonim rritjes së TVSH-së”, vë në dukje një emigrantë shqiptar për gazetën “Ta Nea”, e cila citon dëshmitë e shqiptarëve të kthye në Tiranë dhe vijon sipas dëshmive të tyre: “Kriza ekonomike po i detyron shqiptarët të vendit tonë për t'u kthyer në një vend që nuk i njeh atë. Pas shumë vite qëndrimi në Greqi, përshtatja në shtëpitë e prindërve tanë, nuk është dhe aq e lehtë tashmë për të gjithë shqiptarët. Pak vite më parë, autoritetet shqiptare u përpoqën për të lehtësuar procesin e integrimit të rinjve që ishin kthyer pas një qëndrimi të gjatë në Greqi. Zyra Emigracioni u krijuan në çdo krahinë dhe janë themeluar për të lehtësuar financiarisht emigrantët e riatdhesuar që të përfitonin ndihmë sociale mujore 8000 leke (rreth 60 euro) për familje. Vetëm 5% e të kthyerve ka kërkuar dhe ka marrë këtë shumë”.
Për mediat greke ky fenomen përbën një problem serioz, pasi tashmë shqiptarët në këtë vend – edhe pse nuk trajtohen  siç duhet përball ligjit-, konsiderohen si pjesë e shoqërisë, gjë kjo e inkurajuar nga frika e një numri edhe më të madh emigrantësh të ardhur nga Pakistani, Afganistani, Irani, Iraku etj./alb-observer.com/
♛Melody♛
♛Melody♛

Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar! Coolte21

Shteti Shteti : Grekët të shqetësuar “shqiptarët po braktisin vendin” më shumë se 180.000 shqiptarë të riatdhesuar! Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi