AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës

Shko poshtë

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Empty Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës

Mesazh nga ♛Melody♛ Sun May 05, 2013 4:23 am

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-1-300x168Liqeni Baikal-it ndodhet në pjesën jugore të Siberisë, ndërmjet Irkutsk Oblast dhe Demokracisë së Buyrat.
Është liqeni më i thellë në botë me 1.620 m, më i lashti me moshë më shumë se 30 milionë vjeçare dhe më i madhi pas Detit Kaspik.
Falë madhësisë së tij, liqeni është i njohur dhe si një nga vendet më të mrekullueshme natyrore në gjithë botën dhe një elementët është se ai përmban 1/5 e ujit të pijshëm në disponon globi ynë.
Në dimër, për më shumë se pesë muaj, nga janari deri në maj, Liqeni i Baikalit ngrinë kaq shpesh, saqë linja hekurudhore e Trans-Siberisë për të shkurtuar distancë dhe kohë kalon mbi liqen. Në rajon, erërat ne kombinim me diferencës e temperaturës, akullin dhe diellin krijojnë imazh magjepsës nëm akull.
Akulli është i tejdukshëm, mund të shikosh deri në thellësinë e 50 m dhe shkëlqen nën rrezet e diellit.
Gjatë ditës, copat e akullit marrin një ngjyrë të blu që i ngjanë kristaleve të shtrenjta./alb-observer.com/
Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-2Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-3Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-4
♛Melody♛
♛Melody♛

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Coolte21

Shteti Shteti : Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi