AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!

Shko poshtë

   Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!  Empty Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!

Mesazh nga ♛Melody♛ Mon Jul 01, 2013 5:20 am

   Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!  Thumb_250x150
Sipas një studimi të kohëve të fundit, i cili u publikua në revistën “The Endocrine Society's Annual Meeting”, një dietë me përqindje të lartë kripe, rrit së tepërmi rrezikun e thyerjeve postmenopausal tek gratë pavarësisht nga densitetit të kockave.
Studimi faktoi se femrat e moshuara që konsumojnë sasinë më të madhe të natriumit, kishin më shumë se katër herë rrezikshmëri më të lartë në plagë apo dobësime të kockave, në çdo pjesë të trupit përveç shtyllës kurrizore. Gjetjet e këtij studimi duket se aplikohen pas korrigjimeve për shumë karakteristika të tjera që mund të ndikojnë në këtë korrelacion.
Të dhëna shtesë kërkimore kanë demonstruar një korrelacion pozitiv ndërmjet konsumimit të një sasie të lartë të kripës në dietë me osteoporozën. Në përgjithësi, kripa duket se është nxitëse e procesi të degradimit të kockave dhe për të reduktuar përmbajtjen e saj të mineraleve. Pjesa më e madhe e njerëzve konsumojnë më shumë sodium sesa futje e rekomanduar ditore e 2.300 mg, e cila korrespondon me pak se 1 lugë çaji kripë në ditë.
Rekomandimi për një dietë të ulët të kripës është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Individët duhet të jenë të trajnuar që në moshë të Ve, që të ndjekin një dietë me përmbajtje mesatare kripe dhe të shmangin përdorimin e tepruar, si në jetën e mëvonshme është e rëndësishme që të miratojnë një dietë të ulët-sodiumi për të shmangur problemet që lidhen me moshën, të tilla si osteoporoza dhe frakturat./alb-observer.com/
♛Melody♛
♛Melody♛

   Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!  Coolte21

Shteti Shteti :    Kujdes, kripa dëmton rëndë kockat tona!  Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi