AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa të pavërteta rreth ujit....

Shko poshtë

Disa të pavërteta rreth ujit.... Empty Disa të pavërteta rreth ujit....

Mesazh nga ♛Melody♛ Wed May 29, 2013 3:50 am

Disa të pavërteta rreth ujit.... Uje-gote1Uji është një domosdoshmëri themelore, ai luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e funksionimit të duhur të trupit tonë: trupi ynë në fakt është i përbërë nga më shumë se 90% ujë, që është i domosdoshëm për mbijetesën tonë në Tokë.Prandaj ne kemi vendosur që të përpilojë një listë në të cilën janë përcaktuar disa gënjeshtra rreth ujit:1. Nuk është e vërtetë se gjatë kohës së ngrënies duhet të pimë shumë ujë. Nëse pimë tepër, mund të zgjasim kohën e tretjes, sepse lëngjet e stomakut do të jetë më të holluara.2. Pirja e një sasi të mirë të ujit (rreth 500 ml) gjatë një vakti ndihmon dhe përmirëson tretjen.3. Uji nuk përmban kalori dhe asnjë yndyrë. Ndryshimet në peshë janë si pasojë e humbjes së lëngjeve për shkak të urinimit dhe djersitjes.4. Nuk është e vërtetë se pirja e tepërt e ujit ju ndihmon të ruani linjat dhe të luftoni celulitin.5. Për fëmijët është më mirë të alternojnë ujin mineral me ujin e pasur me kripëra, me ujërat më të pasura në kripëra minerale, për shkak se një diuresis tepruar mund të varfërojë dietë e kripërave të trupit në rritje të dobishme.6. Në kundërshtim me atë që mendojnë shumica e njerëzve kalciumi i pranishëm në ujë absorbohet shpejt nga një mekanizëm i ngjashëm me atë të qumështit.7. Nuk është e vërtetë që kalciumi në ujë favorizon formimin e gurëve në veshka. Në fakt të gjithë ata që vuajnë nga gurët në veshka duhet të pinë ujë me bollëk.

/clubfm
♛Melody♛
♛Melody♛

Disa të pavërteta rreth ujit.... Coolte21

Shteti Shteti : Disa të pavërteta rreth ujit.... Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi