AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit

Shko poshtë

Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit Empty Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit

Mesazh nga ♛Melody♛ Tue May 14, 2013 6:48 pm

Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit 67352_1TIRANË- Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami ka pritur sot në një takim homologun e tij maqedonas Talat Xhaferri, me të cilin ka diskutuar por çështje të ndryshme.

Në një konferencë të përbashkët, menjëherë pas takimit Imami tha se Shqipëria vijon të japë mbështetjen e saj të palëkundur ndaj Maqedonisë, që ajo të anëtarësohet në NATO, ndërsa potencoi se duhet të zgjidhjet çështja e emrit.

“Cështja më e rëndësishme për të cilin biseduam është ajo e integrimit të Maqedonisë dhe gjithë rajonit në NATO, ne mbajmë qëndrim të palëkundur që Maqedonia duhet të jetë dhe mund të bëhet vend anëtar, shpresojmë të gjejë zgjidhje sa më të shpejtë çështja e emrit”, tha ai.

Imami tha më tej se, “Diskutuam edhe për vijimin e dialogut me Kosovën, Shkupi e Tirana i japin mbështetje Kosovës për pjesëmarrje në iniciativa dhe aktivitete rajonale”.

Më pas Imami tha se pritet që me Maqedoninë të ketë bashkëpunim për sa i përket një iniciative rajonale për mbrojtjen raketore si edhe koordinim dhe ndërveprim të emergjencave civile në raste fatkeqësish, si bora, tërmetet, etj.

Nga ana e tij, z. Xhaferri u shpreh se bashkëpunimi mes dy ministrive ka qenë i ngushtë dhe vlerësoi mbështetjen e dhënë deri më tani për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

“Ne çmojmë bashkëpunimin e ngushtë me Shqipërinë, çështja e emrit është pengesa e fundit ndaj Maqedonisë për të qenë pjesë e NATO-s. Ne vazhdojmë të punojmë për të mbajtur standardet e arritura dhe për t’i zhvilluar më tej. Ne të gatshëm të jemi pjesë e kontributit të ISAF e më tej”, tha ai.
(m.a/BalkanWeb)
♛Melody♛
♛Melody♛

Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit Coolte21

Shteti Shteti : Imami: Mbështetje Maqedonisë në NATO, të zgjidhet çështja e emrit Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi