AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve

Shko poshtë

Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve Empty Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu Jul 18, 2013 2:20 am

Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve Hena_3
Toka mund te kete patur dy hena njehere e nje kohe

Toka mund të jetë dukur pak më shumë si Marsi: një planet me dy hëna. Kjo nuk është hera e parë që Erik Asphaug ngre kete teori, por ajo ka marrë jetë në sajë të një konference të ardhshme rreth satelitit tonë natyror. Profesoret ne Universitetin e Kalifornisë në Santa Kruz do ta ndajnë këtë teori në konferencën e shtatorit, dhe Telegraph ka një raport rreth kësaj. Asphaug thotë se hëna e dytë do të ketë qenë shumë më hollë-rreth 1/30 e madhësisë se Hënës tonë. Por pasi orbitoi tokën për disa milion vjet, ajo do të kishte pasur një impakt, fjalë për fjalë, me binjaken e saj më të madhe.
Asphaug beson se "ajo do të jete përplasur me hënën duke lënë trupin e madh që ne shohim sot." Dhe ajo çka PhysOrg e percakton si "terren të çuditshem" në anën e largët të Hënës mund të jetë mbetja e asaj hënës vogël, e cila mund të ketë lënë një shtresë "dhjetëra kilometra të thellë" ne përplasje. Një fakt nga PhysOrg: Marsi një ditë mund të duket si ... Toka. Hëna me e madhe e tij, Phobos, pritet që të përplaset me planetin diku në 10 milion vitet e ardhshme.

♛Melody♛
♛Melody♛

Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve Coolte21

Shteti Shteti : Toka ka patur njëherë e një kohë dy Hëna - sipas shkencëtarëve Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi