AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

13 kuriozitete per puthjet!!

2 posters

Shko poshtë

13 kuriozitete per puthjet!! Empty 13 kuriozitete per puthjet!!

Mesazh nga ♛Melody♛ Wed Jul 10, 2013 3:39 am

1. Nje person do të shpenzojë mesatarisht një total prej 20.160 minutash ne jete vetem per puthje.
2. Egjiptianët e lashtë nuk puthnin në buze, por në hundë.
3. Rreth 50% e të gjithë njerëzve kanë dhënë puthjen e tyre të parë, para moshës 14 vjeçare.
4. Puthja ndihmon shmangjen e prishjeve te dhëmbëve duke prodhuar më shumë pështymë, e cila e mban gojën te paster dhe mund të lëshojë hormone që reduktojnë stresin dhe të bëjnë të ndjehesh i ri.
5. Në vitin 2004, Diten e Shën Valentinit 5,122 çifte në Filipine u mblodhën dhe u puthen në mesnatë kur ora tregonte 12.00. Rekordi i mëparshëm ishte 4.445 çifte në janar të po atij viti ne Kili.
6. Kinezet nuk kishin puthje. Vetëm pas ndikimit të qytetërimit perëndimor ata filluan te putheshin. Edhe tani nuk jane shume te apasionuar pas puthjeve. Ne fakt deri ne kohet e vone ishte per turp dy te rinj te putheshin.
7. Me një puthje delikate konsumojmë 26 kalori.
8. Më 15 shtator 1990, Wolfram Alfred nga New Brighton puthi 8001 njerëz në 8 orë. Kjo shifr cili përfaqëson më shumë se 16 persona për brenda nje minuti. Ngjarja ndodhi në festivalin Rilindja te Minesotas.
9. Ne përdorim vetëm dy muskuj për të dhënë një puthje të çastit dhe të gjithë muskujt e fytyrës gjatë një puthje plot pasion.
10. Truri përdor nerva specifike në mënyrë që të bashkohen buzët e dy njerëzve në erresire.
11. Në ditën e Shën Valentinit të vitit 2004, një çift italian fitoi rekordin Guinness pasi puthja e tyre zgjati 31 orë dhe 18 minuta. Pas evenimentit burrit ju desh tu jepet oksigjen nga mjeket qe te permendet.
12. Njerëzit të cilët puthin bashkëshortin i tyre semuren me pak, pesojne më pak aksidenteve me makinë dhe jetojnë rreth pesë vjet më të gjatë.
13. Termi “Puthja Franceze” e ka prerardhjen nga udhëtarët e pasur amerikane në Francë, në fund të shekullit të 18-të. Gratë franceze deshironin aq shume puthje prej burrave të pasur amerikanë, saqe keta ta fundit kur ktheheshin ne atdhe e pershkruanin puthjen e tyre si një puthje franceze.

- See more at: http://www.thetelegraph.ie/13-kuriozitete-per-puthjet/#sthash.SkpW7rIf.dpuf
♛Melody♛
♛Melody♛

13 kuriozitete per puthjet!! Coolte21

Shteti Shteti : 13 kuriozitete per puthjet!! Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

13 kuriozitete per puthjet!! Empty Re: 13 kuriozitete per puthjet!!

Mesazh nga Katilja Tue Jul 16, 2013 2:49 am

Fraza vetem per puthjen...

Zemra ime mbi zemren tende,
buzet e mia mbi buzet e tua,
nje frymemarje e vetme,
dy trupa te lidhur.


Te puthi ne buz,te puthi ne sy ohhh sa mire ndjehem kur jam me ty,a e din sa shume te dua,a do jesh e dashur gjith jeten me mua????


Per nje puthje buzet mu thane,per nje shikim syte mu verbuan.Per nje perkedhelje dhe pak ngrohtesi,i mbyll syte cdo nate qe te me shfaqesh ti!
Katilja
Katilja

13 kuriozitete per puthjet!! Coolte21

Shteti Shteti : 13 kuriozitete per puthjet!! Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Mosha Mosha : 29
Numri i postimeve Numri i postimeve : 261
Faleminderit Faleminderit : 41
Antaresimi Antaresimi : 13/07/2013

http://antonela.haxhiu@yahoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi