AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shqipëria e heronjve evropianë!

Shko poshtë

Shqipëria e heronjve evropianë! Empty Shqipëria e heronjve evropianë!

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu Jun 20, 2013 5:54 am

Shqipëria e heronjve evropianë! Europe-300x174

Shqipëria, ky vend i vogël mesdhetar me përplot bukuri natyrore, në zemër të Evropës dhe e lëkundur me historinë e saj të gjatë dhe shumëshekullore.
Vendi ynë është bërë “fli” për të qenë pjesë e progresit të përbashkët të Evropës përmes heronjve dhe figurave më të shndërritura të saj, duke nisur që nga heroi ynë kombëtar, mbrojtësi i krishtërimit mbarëveropian kundër hordhive turke që e cënonin kulturën dhe madhështinë e kontinentit të lashtë.
Pas Skëndërbeut, heroit tonë kombëtar, në panteonin e figurave të kombit shqiptar vjen shpirti altruist dhe paqedashës i Nënë Terezës, gruas që bëri të besojë se shpirti i Zotit ishte mishëruar edhe tek njeriu, tek zemra e madhe e një shqiptareje me gjak si Gonxhe Bojaxhi.
Sikur të mos mjaftonte kjo, Evropa duhet të dijë se në një pjesë të bregdetit të saj shtrihet një komb i lashtë me rrënjë të thella gjuhësore dhe kulturore nga familja e saj.
Ndër të tjera, ambsador yni në mbarë botën e qytetëruar është edhe pena e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, që përmes penës është shndërruar në figurën më të shquar shqiptare me parime thellësisht evropiane.
Ne, shqiptarët jetojmë mbi një tokë të pasur dhe në një situatë të varfër, jemi pjesë të Evropës dhe jashtë politikës elitare të saj dhe një faj i madh për këtë bie mbi shpinën e politikës hakërruese dhe inatçore, faj ky jo vetëm i klasës politike, por e gjithë sistemit në tërësi.
Shqipëria ime është evropiane. Unë kam lindur në një vend evropian dhe jam shtetas i nje vendi pjesë e një kontinenti të lashtë e me histori me rrënjë të thella.
Unë besoj se ka ardhur koha e lënies pas të hakërryerjes politike dhe urrejtjeve që përçajnë njerëzit në ndasi politike për një aspiratë të përbashkët, Evropën e dëshiruar.
Unë besoj se jemi në një stad të pastranzicionit 23 vjeçar që Evropën jo vetëm ta dëshirojmë, por ta shohim dhe ta prekim më tepër si realitet!

- See more at: http://medialajm.al/2013/05/shqiperia-e-heronjve-evropiane/#sthash.boI1A5xZ.dpuf
♛Melody♛
♛Melody♛

Shqipëria e heronjve evropianë! Coolte21

Shteti Shteti : Shqipëria e heronjve evropianë! Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi