AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Gjergj Kastriot Skënderbeu” për Al Bano Carrisin

Shko poshtë

“Gjergj Kastriot Skënderbeu” për Al Bano Carrisin Empty “Gjergj Kastriot Skënderbeu” për Al Bano Carrisin

Mesazh nga ♛Melody♛ Thu May 30, 2013 2:50 am

Dekorimi

Këngëtari dhe autori i njohur italian Al Bano Carrisi, u nderua me Urdhrin “Gjergj Kastriot Skënderbeu”, titulli më i lartë i nderit i dhënë nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani. Ceremonia e dorëzimit u zhvillua në Romë gjatë një takimi të organizuar prej ambasadës shqiptare me pjesëmarrjen e disa prej figurave më të shquara shqiptare me banim në Itali dhe të shumë miqve të Shqipërisë. Gjatë fjalës së tij përshëndetëse, ambasadori shqiptar në Itali, Neritan Ceka, kujtoi rëndësinë e figurës së Al Banos dhe rolin e muzikës së tij e të kolegëve të tij në formimin e rinisë shqiptare të asaj kohe. Al Bano, plot emocion kujtoi babanë e tij që ka qenë ushtar në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore. “E mbaj mend kur isha i vogël, kishim një radio në shtëpi dhe im atë e vinte gjithnjë te radio ‘Shqipëria’, ku dëgjoja ato ninulla fantastike. Fjala e parë që kam dëgjuar në shtëpi ka qenë Shqipëri, e pra edhe brenda meje ka diçka shqiptare, shumë madje”, thotë Al Bano.
Çmimi i lartë iu dorëzua nga sekretari i përgjithshëm i Presidencës së Republikës, z. Arben Idrizi. ”Presidenti i Republikës i jep zotit Al Bano Carrisi dekoratën ‘Gjergj Kastriot Skënderbeu’, një ndër dashamirësit më të mëdhenj të Shqipërisë dhe shqiptarëve, që përmes veprës dhe shpirtit human në mënyrë të pareshtur ka kontribuar në promovimin dhe përparimin e faktorit shqiptar”, thuhet në motivacionin e këtij çmimi.


Autor Gazeta Shqip
♛Melody♛
♛Melody♛

“Gjergj Kastriot Skënderbeu” për Al Bano Carrisin Coolte21

Shteti Shteti : “Gjergj Kastriot Skënderbeu” për Al Bano Carrisin Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi