AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj...

Shko poshtë

Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj... Empty Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj...

Mesazh nga ♛Melody♛ Fri May 24, 2013 6:42 am

Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj... ZzzzcMe zhvillimin e teknologjisë janë shtuar edhe orët gjatë të cilave ne qëndrojmë para kompjuterit. Por krahas shpinës më shumë nga të gjithë e pësojnë sytë tanë, të cilët irritohen, skuqen, djegin dhe fryhen në pjesën e poshtme të tyre.
Ndër metodat natyrale për qetësimin e tyre është vendosja e një cope patate sipër, ose e një cope mollë, të cilat duhet të lihen mbi sy 10-15 minuta.
American Academy of Optometry ka renditur disa metoda me anë të të cilave shërohen dhe qetësohen sytë:
-Mbani të pastër ekranin e kompjuterit, për të shmangur lodhjen e syve.
-Zgjidhni sfonde me ngjyrë gri, ose të bardhë, pasi shikimi sforcohet më pak.
-Mbani distancën e duhur nga kompjuteri. Largësia ideale është sa krahu juaj.
-Ekrani duhet të jetë pak më sipër se lartësia e syve tuaj, në mënyrë që të mos reflektojë drita.
-Rregulloni dritën në bazë të orarit që përdorni kompjuterin.
-Kujtohuni të përplasni sytë, në mënyrë që të mos thahen.
-Kujtoni rregullin amerikan, që pas çdo 20 minutave punë në kompjuter, bëni një pushim prej 20 sekondash, ose një shëtitje prej 20 këmbësh.
-Përdorni syzet e duhura. Bëhet fjalë për një ndihmesë të madhe për shikimin, duke evituar lodhjen.
-Sa për telefonat celulat dhe smartphone, distanca e duhur nga sytë, është ajo e krahut.
-Nëse punoni gjatë në tastierë, ajo duhet mbajtur në një lartësi të tillë që shpatullat të jenë të relaksuara.
♛Melody♛
♛Melody♛

Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj... Coolte21

Shteti Shteti : Jeni lodhur nga kompjuteri, ja si të qetësoni sytë tuaj... Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi