AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës”

Shko poshtë

 Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës” Empty Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës”

Mesazh nga ♛Melody♛ Sun Aug 04, 2013 6:16 pm


  • Balerini shqiptar, Kledi Kadiu tregon për rrugën e tij në fushën e artit, por dhe për perspektivat e së ardhmes. Në shtator rikthehet në Tiranë me një emision shqip

    Kurrë mos thuaj kurrë... Kështu përgjigjet për mundësinë që iu dha për t'u rikthyer tek “ndrikulla televizive”, Maria de Filippi, e cila vite më parë, falë talentit te “Amici”, e lançoi në panoramën televizive. Po flasim për balerinin shqiptar, italianin e natyralizuar, Kledi Kadiun, një prej protagonistëve më të mëdhenj të kërcimit modern. Disa vjet më parë është fytyra e re e "Rai 5", në krye të dansit, një program i iniciuar nga (Vittoria Cappelli dhe Vittoria Ottolenghi) që afruan audiencën me këtë disiplinë të re kërcimi, tani në serinë e saj të katërt, e cila do të luhet sërish me pjesë të shkurtra. Karriera e Kledit numëron çmime dhe njohje të shumta, e fundit, më përfaqësuesja është titulli Maestro i madh. “E kam marrë vitin e kaluar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë për aktivitetin tim artistik me motivin, balerin me nivel ndërkombëtar”. Krahas teatrit, Kledi është i përkushtuar dhe ndaj shkollës së tij të Dansit në Romë (ai sapo ka përfunduar edicionin e 2-të të konkursit për “Sfidën e Dansit”, me shkolla nga e gjithë Italia), që ka një përhapje të madhe në mbarë botën.
    Kledi, çfarë na thoni për këtë përvojë në Rai5 dhe si qëndroni në rolin e drejtuesit?

    Dansi është një përvojë e re për mua, e përbërë prej shumë takimeve të bukura me njerëz të famshëm, kompanitë reale të teatrore italianë dhe të huaj, që më krijojnë mundësinë që të kem një tjetër vizion në lidhje me dansit, për tu pasuruar profesionalisht dhe personalisht. Puna e një drejtuesi më zbavit, unë kam një stil timin, por përpiqem që të mos e humbas me seriozitetin e madh, duke rrezikuar aq sa të bëhem i vendosur. Në të ardhmen, nuk mund ta mohojë se unë do të doja ta thelloj atë.
    Cili është mësimi më i rëndësishëm që të ka dhënë dansi?

    Dansi, përpara se të jetë art, është një disiplinë e vërtetë në jetë, pavarësisht nëse të bën kërcimtar profesionist ose jo, sepse mëson vlerat themelore në procesin e trajnimit, vlera të tilla si; respektin, lartëson arsimimin për veten dhe tjetrin, mirënjohja për mësuesit dhe për prindërit.
    Çfarë do të thotë për ju të kërcesh?

    Do të ishte e parëndësishme të përgjigjesha: ‘Dansi është jeta ime, ajri im, zemra ime’. Dansi është pjesë e jetës sime të përditshme. Nuk do të mund të bëja gjë tjetër. Ka qenë pasioni im që nga fëmijëria, tani është puna ime, e cila më çon përpara 360 gradë, jo vetëm si një balerin, por edhe si një drejtues i Rai5, mësues dhe këshilltar. Të gjitha përvoja që unë i kam kërkuar, por dhe që kanë ardhur ngadalë dhe me pjekuri duke më dhënë mua kënaqësi të madhe.
    E ndjeni të nevojshme për të thënë dikujt "faleminderit"?

    Të parëve, mësuesve të mi në Akademinë e Arteve të Tiranës, pa të cilët sot nuk do të isha këtu për të marrë duartrokitjet e publikut në teatër apo në TV, dhe pastaj prindërve të mi: ata janë shtyllat e suksesit tim. Falënderimet e mia shkojnë dhe për të gjithë njerëzit që kanë besuar tek unë, që unë të mund të isha në mesin e tyre. Nuk mund të le pa përmendur Maria de Filippi-n: karriera ime televizive ka filluar falë asaj, dymbëdhjetë vjet më parë.
    A mendoni se dhe fati ka luajtur një rol të rëndësishëm?

    Kurrë, nuk i dihet ... ne flasim gjithmonë për fat, por unë këtë fjalë e kam parë gjithmonë në përputhshmëri, me forcën e vullnetit, me sakrificat, rifillimin: të gjitha kanë qenë rreth fansit
    Kriza globale që ne jemi duke kaluar, sa e ka prekur sektorin tuaj?

    Ashtu si të gjitha fushat edhe vallëzimi nuk është imun. Në të vërtetë, ka qenë e prekur pak dhe para krizës, prandaj ne duhet të investojmë më shumë. Ne kemi tashmë disa kompani, disa që vazhdojnë të rezistojnë, edhe të tjera që rrezikojnë të mbyllen, për shkak se në vitet e fundit nuk është bërë punë me cilësi dhe shteti nuk arrin të adresojë kostot e milionave kur kthimi nuk është as 1%.
    Arti dhe kultura mund ta marrë përsëri veten?
    Natyrisht! E thonë të gjithë, edhe forcat politike: "kultura do të jetë shpëtimi i vendit", por në fund ajo flet vetëm për qëllime reklamimi, luhet në ajër pa bërë asnjë vepër konkrete. Ne jemi të gjithë nga pak lojtarë. Realiteti është se rreth nesh vërtitet një skenar i trishtuar.

    Megjithatë, kënga, është më pak të prekur se dansi...

    Është e vërtetë, kjo është një çështje e mentalitetit dhe e kulturës, por për fat të keq në kërcim nuk mund të kesh të njëjtin besim si në këngë. Edhe sot kjo disiplinë është konsideruar si art dhe jo punë, por në fakt kërkon të njëjtin studim dhe angazhimin sa çdo profesion tjetër. Për të paguar pasojat janë balerinët: në Itali kemi potenciale të madha që nuk janë shfrytëzuar dhe kërkojnë punë jashtë vendit, ku bëhen lavde që të tjerët t'i kenë zili. Kështu ne ngelemi mediokër dhe teatri të mbyllet.

    Kledi, duke folur pak për ty, çfarë faze të jetës je duke kaluar?

    Është një periudhë e lumtur, unë jam shumë i kënaqur me punën time, ndihem i realizuar, nuk do të dëshiroja më tepër. Ndër të tjera, përveç kërcimit, unë kam dhe dy projekte për të cilat kujdesem në veçanti: “Tango bashkëkohore”, një koreografi të Milena Zullos me balerinët e Romës dhe në shtator do te kem një program timin në një media të re shqiptare, në të cilin unë jam drejtues dhe ideator. Por fillimisht do të festojmë në atdheun e 14 shqiptarëve nga e gjithë bota, të cilët kanë arritur qëllimet me sukses në fushën e tyre si kërcimi, fotografia, arkitektura dhe muzika.
    Marrë nga "Gossip Day+"

    BIO
    Kledi Kadiu (1974) është nga Tirana. Ka qenë gjithmonë i dhënë pas baletit dhe shfaqjeve të operës. Për këtë prindërit e tij e mbështetën për të ndjekur ëndrrën e tij për balet. Ai e ka filluar karrierën e tij qysh në vitin ’91 në Teatrin e Operës dhe Baletit, derisa më 1993 bëhet balerin i parë. Më pas emigron në Itali dhe në vitet 1997- ‘98 kërcen me Shoqërinë e Teatrit Filarmonik të Veronës. Aty u bie në sy kritikëve të artit italianë të cilët e vlerësojnë për talentin, forcën dhe thjeshtësinë e tij, si në baletin klasik ashtu edhe në atë modern. Në 1998 fillon të marrë pjesë në programe të ndryshme televizive. Përveçse një karriere të rëndësishme si në teatër ashtu në televizion. Prej vitesh Kledi është balerini i parë i televizionit italian e gëzon simpatinë e miliona spektatoreve në Itali e në Shqipëri.



 Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës” Kledi_kadiu_i_dashuruar_me_pre

 


 
♛Melody♛
♛Melody♛

 Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës” Coolte21

Shteti Shteti :  Kadiu: "Faleminderit prindërve dhe pedagogëve të Tiranës” Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi