AlbaniaForumsLife
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut.

Shko poshtë

Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut. Empty Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut.

Mesazh nga ♛Melody♛ Mon Jun 17, 2013 7:18 am


Zbulohet një shtresë e 6 në kornean e syrit, që më parë besohej të kishte 5.

Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut. Sy

Ne kete foto shihen syte e nje femre

Ja pra paskemi dhe nje pjese te trupit per te cilen nuk kemi patur njohuri per ekzistencen e saj.Shkencëtarët kanë zbuluar një shtresë te gjashtë në kornean e syrit, e cila besohej më parë të ketë patur vetëm pesë shtresa. Shtresa e re, e emertuas sipas studiuesit Harminder Dua, shtresa Dua, është vetëm 15 mikrona e trashe, raporton Popular Science. Sa për krahasim, Discovery News raporton se shtresa është "më e vogël se sa rëra e plazhit"; kornea si e tërë mat 550 mikronë trashesi. Megjithatë, Science Daily e përshkruan atë si "tepër të ashpër dhe të fortë."
Por gjetja mund të ketë implikime të mëdha për shëndetin: Një lot në shtresë ka gjasa te jete shkaku i një çrregullim të quajturhydropia e kornesë, në të cilën ndertohen lëngjet në këtë zonë. Zbulimi i shtresës mund të çojë në nje kirurgji me të mirë për problemet qe lidhen me kete gje. "Ky është një zbulim i madh që do të thotë se tekstet okulistikës, do të duhet të ri-shkruar,  fjalë për fjalë " -thotë Dua.
(RevistaShtypi.al)
♛Melody♛
♛Melody♛

Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut. Coolte21

Shteti Shteti : Zbulohet një pjesë Shtesë në trupin e Njeriut. Albania_64

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi